Pagina 1 van 1

Raad het rozetje

Geplaatst: di mei 25, 2010 9:31 pm
door Mark Meijrink
Dag allemaal,

vanmiddag fotografeerde ik deze planten in het één van de gebieden waar ik onderzoek uitvoer (omgeving Vielsalm). De uitdaging is om te raden welke soort het is. Ik doe zelf ook mee deze keer. Ik heb wel een idee maar ken het terrein niet evenmin de soorten die er voorkomen. Toch verraadt het biotoop het een en ander. Dus om het makkelijk te maken (ghe,ghe,ghe) heb ik ook foto's van het biotoop bijgevoegd. De vegetatie in het terrein wordt gekenmerkt door mozaïeken van Laagveen, Trilveen, Overgangsveen en plekken met hoogveengroei. Opmerkelijke planten zijn Elzenzegge, Blauwe zegge, Zwarte zegge, Gewone engelwortel, Gewone dotterbloem, Bosanamoon, Veenbies, Moerasviooltje, Eenarige wollegras, Veenpluis, Kleine veenbes, Waterdrieblad, Duizendknoopfonteinkruid, Beenbreek, Adderwortel, Zevenster en Moerasvaren.

Succes en wordt vervolgd over 2-3 weken.

M.v.gr. Mark

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: di mei 25, 2010 9:36 pm
door Mark Meijrink
Biotoop spec 1

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: di mei 25, 2010 10:01 pm
door Mark
Hoi Mark,

dit is alles behalve mijn specialiteit (als ik die al heb), maar ik ga toch een suggestie doen:

Bij de ongevlekte bladeren valt me op dat de uiteindes in een soort kapje eindigen. Volgens mij heb ik niet heel lang geleden geleerd dat dit een kenmerk is van D. incarnata. Aangezien de bladeren ook nog eens redelijk recht omhoog staan is D. incarnata mijn suggestie voor de planten met ongevlekte bladeren.

De bovenste foto doet me nog het meest aan D. maculata denken. Gezien het biotoop maakt subsp. elodes ook kans.

De laatste foto met plant lijkt me D. praetermissa.

m.vr.gr. Mark

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: di mei 25, 2010 10:12 pm
door Mark Meijrink
Dag Mark, je zit warm. Het leuke van Dactylorhiza's is dat je in ons land (maar ook omliggende) vrijwel op biotoop kunt determineren dan wel op basis van vegetatie. Controleren van kenmerken aan de planten zelf blijft wel noodzakelijk, maar je staat versteld hoe vaak dit klopt!

Dus het 'incarnata'-kapje klopt wel, maar het biotoop en vegetatie niet.

M.v.gr. Mark

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: wo mei 26, 2010 1:04 am
door Joh@n
Gezien de veenvegetatie is D.sphagnicola een goede en voor de hand liggende mogelijkheid. Ik heb in dergelijke vegetaties echter ook al zuivere D.maculata aangetroffen en uiteraard de hybride tussen beide soorten... Toch maar even wachten tot de planten wat verder zijn uitgegroeid en in bloei staan lijkt me ? Volgens mij zijn ze niet op basis van rozet en standplaats alleen uit mekaar te halen .... "hoe vaak het ook klopt" ...

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: vr mei 28, 2010 6:57 pm
door Mark Meijrink
Johan,

laat ik het anders stellen, zou jij naar Gevlekte orchis zoeken in een Kalkgrasland (Gentiano - Koelerietum)?

M.v.gr. Mark

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: za mei 29, 2010 8:00 am
door Mark Meijrink
Net weer terug van twee dagen onderzoek. Zie de foto van de rups (+/- 1 cm), daar was het allemaal om te doen, met wat bijvangsten.

M.v.gr. Mark

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: zo mei 30, 2010 9:33 pm
door Walter
sphagnicola is zeker. Als je het over zevenster hebt is het duidelijk.
Trouwens, één van de foto's heet D. sphagnicola biotoop :-)
Andere rozet is D. maculata s.l. , waarschijnlijk elodes

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: zo mei 30, 2010 10:59 pm
door Joh@n
Zo te zien een heel erg interessant en soortenrijk studieterrein... Waar gaat je studie precies om ?

Re: Raad het rozetje

Geplaatst: wo jun 02, 2010 7:21 am
door Mark Meijrink
Dag Johan,

kort samengevat: Het effect van stikstofdepositie op de waardplantkwaliteit van herbivore entomofauna aan de hand van modelkoppels. Één modelkoppel is Veenbesparelmoervlinder - Kleine veenbes.

Na een dag binnen te hebben gezeten op het lab in Louvain la Neuve, kwam ik het volgende tegen: een helling met Orchis militaris! Daniel Tyteca werkt een paar kamers verderop misschien dat hij planten heeft uitgezet?

p.s. de foto is wat slecht doordat deze met mijn telefoon is genomen.

M.v.gr. Mark